Druhé Švajčiarsko na Slovensku nebude

Autor: Víťazoslav Würschner | 29.10.2020 o 20:41 | (upravené 29.10.2020 o 20:50) Karma článku: 3,03 | Prečítané:  109x

     Aspoň nie pre 35 percent Slovákov, ktorí žijú od výplaty k výplate.  Koniec roka 2020 sa nesie v duchu 102. výročia vzniku Česko-Slovenska.

      Význam Česko-Slovenska pre formovanie slovenského národa a Slovákov súčasní politici nedoceňujú a tvrdia, že  1. čsl. republika  " nevoňala " Slovákom, ktorí v nej boli utláčaní, tak ako iné národy , že tzv. slovenský štát vznikol 14. marca 1939 aj preto.

     Zabúdajú na to, že hlavnou úlohou 1. čsl. republiky bolo zabezpečiť existenciu Slovenska a národa Slovákov, a to odlúčením od Uhorska. Len vďaka republike sme mohli slobodne rozvíjať svoje etnikum, vychovať si svoju inteligenciu, rozvíjať naše hospodárstvo a ekonomiku i duchovnú kultúru.

     Tzv. slovenský štát vznikol len prispením Nemeckej ríše , s osobným súhlasom Hitlera, a to len vďaka mníchovskej zrade aj našich vtedajších spojencov.

     Som presvedčený, že 28. október 1918 je našim najvýznamnejším štátnym sviatkom, ako taký by sme si ho mali každoročne ctiť a vzdať úctu osobnostiam, ktoré sa o vznik Československa pričinili. Adekvátny odraz by mal mať aj vo výchove k vlastenectvu.

     A to nie len raz za 100 rokov...

     Pri rôznych podujatiach v médiách sa v súvislosti s týmto výročím glosátori vracajú k rokom 1968, 1989 a 1992, resp. k vzniku Slovenskej republiky 1.1.1993.

     Považujem za svoju povinnosť vyjadriť sa k niektorým špecifikám týchto pre náš národ významných dní, resp. k tomu, že determinovalo život občanov.

     Začiatkom 20. storočia pretrvávala u nás " puritánska doba ". V tých časoch, ak ste so svojou priateľkou neboli zasnúbení, tak ste s ňou bez gardedámy nemohli ísť ani len na prechádzku.

     V porovnaní s touto dobou je možné citovať výrok Cezara : " Ó, tempora, ó mores - " Ó časy, ó mravy " ! ... A to jednoznačne preto, lebo súčasná morálka v našej spoločnosti sa zmenila v negatívnom zmysle.

     Reštitúciou kapitalizmu a vznikom buržoázie v našom štáte sa rozvinula amorálnosť , ktorou sa nehanbia chváliť v médiách aj najvyšší politickí predstavitelia. Bežným javom sa stalo rozkrádanie, korupcia, " biele kone ", vraždenie, neúcta k človeku a prírode, surovosť, agresivita, bezcitnosť, nenávisť a ponižovanie blížneho svojho.

     Kde sú časy obdivu a úcty k žene, nositeľke a darkyni života, hrdinke všedného pracovného dňa a bohyni sviatočných dní. Dávno sme už zabudli na základnú múdrosť  starých a čestných ľudí, že veľkosť človeka rastie tou mierou, akou sa usiluje rozmnožiť dobro blížnych.

     Otázkami morálky,  z ktorej by mali vychádzať všetky spoločnosťou prijímané rozhodnutia  /zákony/ determinujúce jej život, sa už vôbec nezaoberáme. Našich politikov, ale aj podstatnú časť spoločnosti zaujíma bulvárne spravodajstvo a vzájomné ohováranie až ponižovanie. Platí tu nepísaná zásada, že " len to, čo ja navrhujem alebo presadzujem, je správna cesta. To má oprávňuje kritizovať ostatných. "

     Naši politici sa radi chvália hospodárskymi výsledkami i výsledkami v nadstavbe spoločnosti. V porovnaní s chválenkárením uvediem opačné konštatovania :

- podľa údajov EUROSTAT / Európskeho štatistického úradu / majú Slováci najvyššie náklady na bývanie, potraviny a nealkoholické nápoje , 

- podľa Európskej únie a Európskeho združenia voľného obchodu  / EFTA / má Slovensko desiate najvyššie daňové zaťaženie v EÚ,

-  na Slovensku je odkázaných na dávky v hmotnej núdzi viac než 150 tisíc ľudí, čo predstavuje 3 percentá z celkového počtu obyvateľov,

-  rizikom chudoby je v SR ohrozených 12,4 percent obyvateľov, t.j. 650 tisíc  osôb. Podľa EÚ  SILC hranica chudoby v jednočlennej domácnosti bola 360 eur na mesiac,

-  sme jeden z najchudobnejších štátov Európy . Podľa údajov ALIANZ WEALTH REPORT 2000 patrí finančný majetok Slovákov medzi najnižšie  v EÚ, ale aj medzi najnižší  v regióne strednej a východnej Európy.  Máme však aj druhý najvyšší priemerný dlh v regióne strednej a východnej Európy.

     Prečo to uvádzam ? - Lebo spomínané historické výročia priniesli oprávnené túžby Slovákov , i tu žijúcich národnostných menšín po lepšom živote. Bolo nám sľubované druhé Švajčiarsko...   Realita je však taká, že druhé Švajčiarsko zo Slovenska nebude.  A to tridsaťjeden rokov tu b a č u j e m e  my  - Slováci. Už sa nemôžeme vyhovárať na Čechov, Rusov, Nemcov, či Rakúsko - Uhorsko. Nie sme ničou kolóniou. Vládneme na  našom historickom území  my!

     Nedá mi, aby som neuviedol skutočnosť, že typické pre  súčasných našich politikov / ale aj väčšinu mladých  ešte neskúsených ľudí  / je, že nič im z toho , čo prežili predošlé generácie nie je sväté. Nič si nevážia, všetko zosmiešňujú.  Zamyslime sa prečo je tomu tak ? .... k tomu ich vedú politici typu I.M., ktorí hlásajú doktrínu, že za všetko čo sa zlé stalo, ale aj čo sa zlé stalo teraz  je vinný Fico a Pelegríny. A pred nimi iní politici, strany, či iné vlády. On - jeho hnutie a vláda koná len dobro. Učia ľudí zbavovať sa zodpovednosti.

     Na Slovensku základom politickej práce je znemožniť protivníka za každú cenu s použitím aj nečestných prostriedkov. Politika je chápaná ako likvidácia politického protivníka.  Preto na Slovensku nemáme pokoj.

     Politika sa musí viesť ústretovo - k sebe a nie smerom od seba. Zbavovanie sa zodpovednosti vedie k ďalším chybám, k rozmnožovaniu problémov a tvorbe ďalších nedostatkov a ku kriveniu  ľudských charakterov!

 

14.10.2020                                                                                               

 

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?