"Učili sme sa ako beztrestne kradnúť. "

Autor: Víťazoslav Würschner | 10.9.2020 o 16:25 | (upravené 10.9.2020 o 16:30) Karma článku: 1,73 | Prečítané:  336x

    Sto dní vlády OĽANO výstižne zhodnotili Viera Žúborová : "Kto kričí, má pravdu" i Irena Biháriová : "Takto sa riadi Palermo, nie právny štát."

    Páčil sa mi aj článok v Plus JEDEN DEŇ , 31.7.2020 : Mám titul, už môžem riadiť štát. Čo tam po vzdelaní. Najlepšie zhodnotil svoje pôsobenie sám pán premiér, keď skonštatoval ,že: 

    "Odohnali sme svine od válova!" ..... Zabudol však dodať, že na uvedené miesta prišli  iné, ešte nenažrané svine. Premiér vlastne týmto výrokom kvalifikovane zaradil do kategórie svíň všetkých politikov , keď osobne priznal, že politici sú svine.

     Postavme si však otázku , prečo politika profanuje ľudí, z ktorých podstatná časť ide do   nej  s dobrým umyslom ?.... Ako je to možné, že pôsobením vo vysokýchj a štátných funkciách sa zo slušných ľudí skôr, či neskôr stanú vlci riadiaci sa heslom " Kto chce s vlkmi byť, musí  s nimi    vyť ." Väčšinu z nich prestane zaujímať blahobyt občanov, zaujíma  ich len osobný prospech, resp. blahobyt rodiny.

     Gnozeologické korene toho  musíme hľadať v minulosti. Už Jánošíka sme glorifikovali na národného hrdinu a to aj napriek tomu, že okradol každého, kto mu, či jeho družine prišiel do cesty. V rokoch 1939 - 1945, v tzv. slovenskom štáte to  bola arizácia vyvlastnenie - rozkradnutie  majetku židov. V  roku 1945 prepadnutie majetku kolaborantov a zradcov. V roku 1946 repatriácia Maďarov a Nemcov - vyvlastnenie ich majetku. Päťdesiate  roky násilné zakladanie družstiev -  vyvlastnenie  súkromného majetku -  nehnuteľností i hnuteľností. V 1953 peňažná výmena, okradnutie väčšiny občanov, /výmena koruny 1 : 50 /. Po roku 1989 rozkradnutie socialistického a družstevného majetku. A až do roku 2020 násilné /podvodmi / vyvlastňovanie pôdy  i majetku mafiánmi a developermi s tichým súhlasom štátu / vládnucích strán /. K tomu treba ešte spomenúť rok 1993 - dohodu Klausa a Mečiara  o rozkradnutí socialistického majetku holandskými dražbami a kupónovou privatizáciou.

     Aj za socializmu bolo tolerované " drobné rozkrádanie ", a to pri stavbách rodinných domov. Keď si stavebník pomohol, ako vedel. Ale taký kaliber rozkrádania v miliónoch , či miliardách ako po prevrate 1989, to bol len amaterizmus.

     V tomto duchu bolo vychovaných  niekoľko generácií nášho národa. Veď zobrať - ukradnúť majetok blížneho sa stalo národným hitom. " Nepokradneš majetok blížneho svojho ani ničoho, čo je jeho, patrí do desatora, či skôr do ríše rozprávok, v ktorých vždy napokon zvíťazí dobro nad zlom.

     Nemôžeme očakávať, že takto roky vychovaní   občania  budú  vyznávačmi dobra a lásky k blížnemu svojmu. Politici pochádzajúci z radov takéhoto národa, viazaní programom strany, nemôžu byť " nositeľmi dobra ".  " Stačí len kričať a máš pravdu. ... " Stačí, že mám nelegálne získaný titul a mám pravdu. ...Stačí byť v strane / prestúpiť z jednej do druhej, či založiť novú stranu / a mám pravdu.  Vlastne, ak mám pravdu, tak môžem vládnuť ! "

     Aby som však nebol len pesimistický.

Nesmieme zabudnúť, že v právnom štáte nestačí, ak má politik / aj premiér / dobrý úmysel. Musí mať oporu v práve a právo musí mať oporu v morálke národa. A až tak bude platiť Štefánikovo " Pre ľudí pevného / rozumej správneho / predsavzatia a vytrvalosti niet nemožností. Národ musí dôverovať v seba a budúcnosť , potom nájde priateľov a pomoc ".

     A až tak nebudeme musieť závidieť napríklad Dánom, že sa tam nekradne. Že majú vysokú morálku i životnú úroveň, že ich politici sú štátnikmi pracujúcimi pre blaho národa.

    V tomto zmysle náš národ čaká ešte dlhá cesta nápravy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič tvrdí, že jeho manželka je iba obeťou

O čom je nový škandál okolo krachujúcej finančnej skupiny.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Trochu nudy do toho vládnutia

Priame kompetencie predsedu vlády sú na papieri skromné.


Už ste čítali?